Kaçak su, Suruç Ovası’nı bataklığa çevirdi

Tarım Dünyasından - Ali Ekber Yıldırım
Süt ve et üretimi ithalatla artıyor
03/01/2019
Tarım Dünyasından - Ali Ekber Yıldırım
Tarım ve Orman Bakanlığı 2018’de neler yapmış neler..
08/01/2019
Tarım Dünyasından - Ali Ekber Yıldırım

Kaçak su, Suruç Ovası’nı bataklığa çevirdi

Böylesi ancak Türkiye’de olur. Büyük yatırımlarla Şanlıurfa’nın Suruç Ovası’na getirilen sulama suyu altyapı eksikliği nedeniyle ovayı bataklığa çevirdi. Suruç Ovası’nda tarımsal üretim yapan çiftçiler, yıllarca suya hasret kaldıklarını, tam suya kavuşmanın sevincini yaşarken su kanalları ve borulardan sızan suyun tahliye edilememesi nedeniyle tarlalarına giremiyor.

İlçe su altında kaldı

Bir haftadan beri Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde etkili olan aşırı yağış ile meydana gelen sel ilçede yaşamı felç etti. Suruç Belediyesi, kaymakamlık ve diğer ilgili kurumlar selden zarar gören vatandaşların yaralarını sarmaya çalışıyor. Oluşturulan kriz masası hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.

Tarım ürünleri büyük zarar gördü

Suruç’ta yaşanan sel felaketinin de etkisiyle Suruç Ovası’ndaki tarım ürünleri büyük zarar gördü. Çok sayıda küçükbaş hayvan telef oldu. Konuştuğumuz çiftçiler, yaşanan sel felaketinden çok önce de Suruç Ovası’ndaki kaçak su sorunu nedeniyle tarlalarına giremediklerini dile getirdi. Çiftçiler Ova’da ekili pamuğun yüzde 30’unun tarlada kaldığını ayrıca ikinci ürün mısırın da bir bölümünün hasat edilemediğini iddia etti.

2 milyar liralık yatırım yapıldı

Atatürk Barajı’nın güneyinde yer alan Suruç Ovası’nda çiftçiler yıllarca açtıkları kuyular ile sulama yapıyordu. Yaklaşık 1 milyon dönümlük ovanın büyük bölümü su olmadığı için sulanamıyordu. Atatürk Barajı’nın yapılmasından sonra suya hasret ovaya su getirilmesi için 2 milyar lira yatırım yapıldı. Suruç Ovası’na su taşımak için 30 kilometre açık kanal ve Bozova ile Suruç arasına 17 kilometre tünel inşa edildi. Tünel çıkışından itibaren 10 kilometrelik daha kanal yapıldı.Ayrıca bir de gölet yapıldı. Ova, sağlı sollu toplam 70 kilometre su kanalı ile Harran Ovası’na bağlanıyor.

Projede olmasına rağmen tahliye kanalları yapılmadı

Yapılan yatırımlar, suyun ovaya taşınması ile tarımsal üretim artarken, bölgenin de kaderi değişti. Ancak, su taşıma işinin üstlenen inşaat firması altyapı yatırımlarını tam olarak yapmadığı iddia ediliyor.Çiftçilerin anlattığına göre, projede yer alan 2007 kilometre su tahliye kanalları yapılmadı. Su kanallarından sürekli su sızdığı için ova bataklığa döndü. Çiftçiler tarlaya girip ürününü toplayamıyor. Kaçak olarak tarlalara akan suyun tahliye edilmesi gerekiyor.Fakat tahliye kanalları yok. Çiftçiler, konuyu Devlet Su İşleri’ne aktardıklarını ancak çözüm bulunamadığını söylüyor.

Kaçak su, Suruç Ovası’nı bataklığa çevirdi

Bu yazıyı değerlendirin


Reklam Ver

Tarım Haberleri

Kaçak su, Suruç Ovası’nı bataklığa çevirdi
Bu yazıyı değerlendirin

Ali Ekber Yıldırım
Ali Ekber Yıldırım kimdir? Dünya Gazetesi'nde 28 yıldan beri gazetecilik yapıyor. Muhabir,haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak çalıştı. Tarım konusunda uzmanlaştı ve 20 yıldır tarım yazıyor. Tarım,gıda,hayvancılık konularında ulusal ve yerel televizyonlarda sıklıkla görüşüne başvuruluyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2010'da "Yılın Gazetecisi" seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Nezih Demirkent Özel Ödülü dahil ekonomi gazeteciliği ve tarım yazılarından dolayı aldığı çok sayıda ödülü var. Dünya Gazetesi'nde haftada iki gün köşe yazısı yazmanın yanı sıra 4 Mevsim Tarım Dergisi'nin Yayın Yönetmenliğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın